علت عقب ماندگی صنعت کشور از پیشرفت های نظامی

برنامه استوا در تاریخ ۵ بهمن ماه بر روی آنتن شبکه سه سیما جمهوری اسلامی ایران رفت

خلاصه ای از این برنامه که با حضور میلاد بیگی مسئول گروه صنعت اندیشکده امیرکبیر با موضوع علت عقب ماندگی صنعت کشور از پیشرفت های نظامی از شبکه سه سیما پخش شد در زیر آورده شده است:

به هیچ وجه نمی‌توان منکر تفاوت نتیجه ناشی از تفاوت مدیریت در دو حوزه خودروسازی و موشک‌سازی بود. به ویژه این که ما طی دهه‌های اخیر هم نتوانستیم از ابزارهای نرم برای جلوگیری از فساد و افزایش کارایی همانند شفافیت و سوت‌زنی بهره ببریم.لذا آنجایی که انگیزه‌های ایمانی بالاتر بوده که افراد فساد نکنند یا با محور توسعه بنگاه را حرکت دهند، موفق‌تر بوده است.
اما واقعیت ماجرا این است که آن‌ها هم در همان اکوسیستم‌های خودشان تعریف می‌شوند. شما در صنعت خودرو حتی اگر بهترین مدیران را هم داشته باشید، تا زمانی که توسعه فناوری به صرفه نباشد، تا زمانی که برای تصمیم‌گیری دستتان باز نباشد، باز هم محدود خواهید شد.

ما دوره‌هایی در صنعت خودرو داشته‌ایم که یکی از مدیران حوزه دفاعی و موشکی را به عنوان مدیر عامل صنعت خودرو قرار دادیم. اما باز هم دیدیم که در عملکرد، آنچنانی که باید تفاوتی ایجاد نشد.

تا زمانی که این اکوسیستم اصلاح نشود، تا زمانی که تداخلات نهادی اینقدر بالا است، تا زمانی که تصمیم‌گیران حامی و مشوق فناوری نیستند، تا زمانی که شما از طریق توسعه فناوری نتوانید سود کسب کنید و تا زمانی که انگیزه‌های بنگاه به سمت توسعه بنگاه هدایت نشود،در چنین شرایطی اگر بهترین مدیران را هم بگذارید، نمی‌گویم هیچ تفاوتی ایجاد نمی‌کند، اما تفاوت‌ها، تفاوت‌های خیلی جدی نمی‌تواند باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *