تبیین مدل ایده پروری با استفاده از جمع سپاری

در این جلسه دکتر یاسین کیخا ابتدا به تبیین سه مفهوم جمع سپاری، کلان داده و فناوری نرم را تعریف نمودند.
جمع‌سپاری یا انبوه‌سپاری (به انگلیسی: Crowdsourcing) ترکیبی از دو کلمه جمعیت و برون‌سپاری به معنای برون‌سپاری به انبوه مردم است. جمع‌سپاری نوعی برون‌سپاری است ولی نه به شرکت‌ها یا سازمان‌های خاص بلکه به گروه فراوانی از افراد ناشناخته. ناشناخته به این معنا که یک شرکت نمی‌تواند جمعیت خویش را بسازد. این جمعیت هم شامل افراد کارآمد می‌شود و هم بی‌تجربه .
کلان داده (به انگلیسی: big data) را می توانیم مجموعه داده‌هایی بدانیم که اندازه آنها فراتر از حدی است که با نرم افزارها و روشهای معمول بتوان آنها را در یک زمان قابل قبول، دریافت، ذخیره، مدیریت و پردازش کرد. این داده ها را می توان با استفده از تحلیل داده (data analysis) فهم نمود و از آن ها استفاده نمود.
فناوری نرم، توانایی و مهارت به رفتار آوردن افراد، گروه ها، جوامع و … برای تحقق اهداف مطلوب است. از جمله روش های موجود در حوزه فناوری نرم، سازوکار خودکنترل است. سازوکار خودکنترل، سازوکار خودکنترل: یک قاعده بازی است که افراد حقیقی و حقوقی در چارچوب آن؛ منافع خود را پیگیری نموده و ناخواسته اهداف مد نظر طراح قاعده بازی را محقق می سازند.
سپس با کمک این سه مفهوم، مدلی را برای ایده پردازی و ایده پروری در جهت حل مسائل ارائه کردند و مثال ها و ایده هایی در رابطه با مسائل و چالش های موجود در حوزه های گوناگون مطرح نمودند.
در این ارائه از مفهوم تئوری بازی ها (بخصوص بازی تکامل اعتماد) نیز استفاده شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *