مطالعه ساختار داخلی و قواعد با دولت “شرکت گازپروم”

چکیده گزارش

شرکت گازپروم یکی از شرکت های فعال و پیشرفته در حوزه انرژی نفت و گاز می باشد که در طول دوران رشد خود به دست آوردهای قابل توجهی دست یافته است. از سمتی شرکت ملی نفت ایران با توجه به حوزه فعالیت و دولتی بودن نقطه اشتراک مهمی با این شرکت روسیه ای دارد. لذا می توان با مطالعه ساختار داخلی و نحوه تعامل این شرکت در انجام امور، مدل مناسبی را جهت اصلاح و توسعه شرکت ملی نفت ایران پیشنهاد کرد. با توجه به این مهم در این پژوهش سعی شده است با گردآوری اطلاعات از نحوه تکامل و وضعیت کنونی شرکت گازپروم قدم اول را برای این هدف برداریم.

گازپروم شرکت نفت و گاز روسی است، که تمرکز اصلی آن بر استخراج، تولید، انتقال و فروش گاز طبیعی معطوف می‌باشد. این شرکت با تولید روزانه بالغ بر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی، به‌عنوان بزرگترین تولید کننده گاز جهان شناخته می‌شود.

شرکت گازپروم در سال ۱۹۸۹ توسط وزیر گاز این کشور، ویکتور چرنومیردین، بعنوان یک شرکت دولتی تأسیس شد. در سال ۱۹۹۲ در راستای خصوصی‌سازی، به یک شرکت سهامی عام تبدیل شد. هم‌اکنون دولت روسیه با در اختیار داشتن بیش از ۵۰٪ از سهام گازپروم، مالک اکثریت سهام آن بشمار می‌آید.

شرکت گازپروم با در اختیار داشتن بیش از ۱۷۲۱۰۰ کیلومتر خط لوله گاز طبیعی و ۲۵۴ ایستگاه کمپرسور، بزرگ‌ترین شبکه انتقال گاز جهان را در اختیار دارد. دفتر مرکزی شرکت گازپروم، در شهر مسکو قرار دارد و بخشی از سهام آن در بازارهای بورس مسکو،  لندن و فرانکفورت معامله می‌شود. گازپروم هم‌اکنون بعنوان بزرگترین شرکت در روسیه و بزرگترین تأمین‌کننده انرژی اروپا محسوب می‌شود.

در حال حاضر مدیرعامل شرکت گازپروم الکسی میلر و رئیس هیئت مدیره آن ویکتور زابکوف می باشد. از محصولات این شرکت میتوان به نفت خام ، گازطبیعی و مواد تولیدی در پتروشیمی اشاره کرد. این شرکت تنها خدمات دهنده حوزه خط لوله گاز در روسیه است. درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۶ به میزان ۹۱٫۱ میلیارد دلار ، سود خالص آن ۱۴٫۹ میلیارد دلار و مجموع دارایی شرکت ۲۵۲ میلیارد دلار بوده است.

در سال ۲۰۱۷  تعداد افراد مشغول در شرکت گازپروم ۴۶۹۶۰۰ نفر می باشد که از این تعداد ، ۲۳۷۴۰۰ نفر آنها روی تولید، انتقال و ذخیره سازی گاز متمرکز هستند.