وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در ایران

مهمان این جلسه‌ی آموزش اندیشکده امیرکبیر، دکتر سیدمحمدعلی نعمتی پژوهشگر دفترهمکاری‌های ریاست جمهوری بوده‌اند. موضوع این جلسه بحث اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و وضعیت فعلی آن‌ها بوده است.
از جمله مباحث مطرح شده در این جلسه می‌توان به بررسی رویکرد شورای گسترش آموزش عالی بعنوان یکی از دلایل افزایش بی‌رویه پذیرش دانشگاه‌ها، اشاره کرد که در هنگام صدور مجوز برای دانشگاه‌ها، توانمندی تأسیس دانشگاه از جهات مختلف را مدنظر قرار داده است و نه نیاز موجود.
همچنین بیان شد که در جریان تدوین نقشه‌ی جامع علمی کشور در سال ۹۰، بنا شد تا طبق یک برنامه ظرفیت دانشگاه‌های کشور تنظیم گردد. از این رو شورای عالی انقلاب فرهنگی سند بسیار دقیق و خوبی تنظیم کرد که اگر اجرا شود، می‌تواند اثرات مطلوبی برجای داشته باشد؛ اما به دلایل مختلفی ازجمله ناکارآمدی اداری، این سند به اجرا در نیامده‌ است. همچنین در این بخش از جلسه به تشریح سیاست‌های تنظیم ظرفیت آموزش عالی پرداخته شد؛ از جمله شاخص‌های تعیین شده برای تنظیم ظرفیت دانشگاه‌ها مثل نرخ بیکاری هر رشته، نرخ کارآفرینی، فارغ‌التحصیلان هر رشته، نیاز محلی به رشته‌ها در مناطق مختلف کشور، توانمندی های موجود در هر منطقه، هرم جمعیتی مقاطع مختلف هر رشته.
در بخش پایانی نیز برخی تجربه‌های جهانی در پایش وضعیت فارغ‌التحصیلان مورد بررسی قرار گرفت و سپس وضعیت فعلی اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به تفکیک رشته‌ها و مقاطع مختلف ارائه شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *