اجرای برچسب انرژی ساختمان

بخش ساختمان با مصرف حدود ۴۰ درصد از سهم انرژی کل کشور یکی از مهمترین بخش‌های مصرف‌کننده انرژی است. وضعیت این بخش مهم در کشور به هیچ عنوان وضعیت مطلوبی نیست. یکی از مشکلاتی که در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی وجود دارد، بهره‌وری پایین ساختمان‌های کشور هم در بخش اداری و هم در بخش مسکونی است.

به عنوان مثال یکی از مهمترین مباحث در مصرف انرژی ساختمان مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان است. به گفته کارشناسان با رعایت این مبحث در ساختمان، بین ۳۰ تا ۵۰ درصد قابلیت کاهش مصرف انرژی وجود دارد؛ به‌طوری‌که با اجرای این مبحث در ساختمان‌های در حال ساخت ۵۰ درصد قابلیت کاهش مصرف انرژی وجود دارد و اجرای آن در ساختمان‌های در حال استفاده به طور متوسط ۳۰ درصد مصرف انرژی ساختمان را کاهش می‌دهد. 

 اما به گفته رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، میزان رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد نیست. این بدین معنی است که بیش از ۸۵ درصد از ساختمان‌های کشور مبحث ۱۹ را رعایت نکرده‌اند. در حالی‌که اجرای مبحث ۱۹ برای تمام ساختمان‌های اداری و بخش عمده‌ای از ساختمان‌های خصوصی اجباری است، ولی به علت نظارت ضعیف تا حد زیادی مغفول مانده است. 

یکی از مهمترین مشکلات این بخش را می‌توان ضعف آماری دانست.

به طوری‌که هیچ آمار معتبری از وضعیت مصرف انرژی در ساختمان‌های کشور یافت نمی‌شود. یکی از راهکارهای موجود برای این مشکل بررسی وضعیت بهره‌وری ساختمان‌ها و پیگیری اجرای مبحث ۱۹ در ساختمان‌ها از طریق اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان است که به عنوان شناسنامه انرژی ساختمان شناخته می‌شود.

در کشورهای پیشرو در بهینه‌سازی مصرف انرژی، اجرای این طرح برای ساختمان‌ها الزامی است. به عبارت دیگر هر ساختمان یک برچسب انرژی دارد (مانند برچسب انرژی لوازم خانگی) که تمام اطلاعات مصرف انرژی ساختمان در آن لحاظ شده است. 

طی چند سال گذشته بحث‌های بسیاری پیرامون اجرا شدن این طرح در ایران نیز وجود داشت ولی تاکنون فقط برای ساختمان‌های اداری، آن هم به صورت محدود اجرا شده است. با این که این طرح به صورت کامل در کشور اجرا نشده است ولی برخی کارشناسان معتقدند ساختمان‌های ایران به طور میانگین دارای برچسب رده G یا پایین‌تر خواهند بود؛ یعنی پایین ترین سطح برچسب انرژی.

این وضعیت به هیچ عنوان وضعیت مطلوبی برای کشور نیست و باید هر چه زودتر برای بهبود این وضعیت اقداماتی صورت گیرد. اولین و ابتدایی‌ترین اقدام، اجرای کامل طرح برچسب انرژی ساختمان برای تمام ساختمان‌ها است. این گزارش به بررسی ساز و کارها و اقدامات اجرای لازم و مناسب برای اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان خواهد پرداخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *