خیز امارات برای سبقت از ایران در تولید برق هسته‌ای

خیز امارات برای سبقت از ایران در تولید برق هسته‌ای

در حال حاضر، ۲۵ نیروگاه هسته‌ای در منطقه خاورمیانه و جنوب آسیا در حال فعالیت هستند. هند با ۲۱ راکتور و مجموع ظرفیت ۵۳۰۰ مگاوات، پاکستان با ۳ راکتور و مجموع ظرفیت ۶۹۰ مگاوات و ایران با یک رآکتور با ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات. بر این اساس، ایران تنها دارنده نیروگاه هسته‌ای در خاورمیانه است. اما اینکه در آینده چه تغییر و تحولی در این ترکیب رخ خواهد داد، نیاز به بررسی برنامه کشورهای منطقه دارد.

در ۱۲ شهریور ۱۳۹۰ با اتصال برق تولیدی نیروگاه هسته‌ای بوشهر به شبکه برق کشور، ایران تبدیل به اولین کشور دارای نیروگاه هسته‌ای در خاورمیانه شد. فرآیند هسته‌ای شدن ایران از سال ۱۳۵۴ و با مشارکت آلمانی‌ها در ساخت نیروگاه بوشهر آغاز شد؛ اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به دلیل عدم همکاری کشورهای غربی، طی این مسیر ۳۰ سال به درازا کشید. با وجود این، باز این ایران بود که دکمه شروع به کار اولین نیروگاه هسته‌ای را در منطقه فشار دارد. اما سوال مهم در مقطع کنونی، این است که آیا ایران همچنان پرچم‌دار صنعت هسته ای در آینده منطقه خواهد بود؟

برای دستیابی به جواب این سؤال باید دید که کشورهای منطقه چه برنامه‌ای را برای آینده انرژی خود در نظر گرفته‌اند و جایگاه انرژی هسته‌ای در این برنامه چیست؟ طبق پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد آینده انرژی هسته‌ای در مناطق مختلف جهان در دو سناریو، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تا سال ۲۰۳۰ با شیب خوبی شروع به افزایش سهم انرژی هسته‌ای در کل برق تولیدی خود خواهد کرد؛ اما بعد از آن، تا سال ۲۰۵۰ افت خواهند داشت.

نمودار ۱. سهم انرژی هسته‌ای در برق تولیدی در سناریوی high estimate

نمودار ۲. سهم انرژی هسته‌ای در برق تولیدی در سناریوی low estimate

در ادامه به بررسی وضعیت فعلی و آینده انرژی هسته‌ای در کشور امارات متحده عربی پرداخته خواهد شد.

شرکت انرژی هسته‌ای امارات متحده عربی در سال ۲۰۰۹ با شرکت تولید برق کره جنوبی برای ساخت ۴ نیروگاه هسته‌ای نسل سوم APR1400 به توافق رسیدند. طی این توافق، اولین واحد این نیروگاه‌ها در سال ۲۰۱۷ و دومین آنها در سال ۲۰۱۸ افتتاح خواهد شد. هزینه ساخت، راه‌اندازی و تامین سوخت اولیه این نیروگاه‌ها ۲۰ میلیارد دلار می‌باشد. و این یعنی با افتتاح اولین واحد این نیروگاه‌ها در سال ۲۰۱۷، امارات متحده عربی در مقام اول خاورمیانه از نظر میزان تولید برق هسته‌ای قرار خواهد گرفت. همچنین پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که برق مورد نیاز امارات متحده عربی تا سال ۲۰۲۰ به ۴۰ هزار مگاوات افزایش خواهد یافت و میزان برق هسته‌ای تولیدی در آن سال، ۵۶۰۰ مگاوات خواهد بود؛ بنابراین در سال ۲۰۲۰ میلادی، سهم برق هسته‌ای در کل برق تولیدی این کشور ۱۴ درصد خواهد بود که ۴ تا ۱۴ برابر (بر اساس دو سناریوی آژانس بین المللی انرژی اتمی) میانگین منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است.

در این صورت، حتی اگر واحد دوم نیروگاه بوشهر هم افتتاح شود -که منوط به خوش‌عهدی کشور سازنده یعنی روسیه و عزم ملی ایران است- بازهم کشور کوچک و کم‌جمعیت امارات متحده عربی برق هسته‌ای به مراتب بیشتری نسبت به ایران تولید خواهد کرد. که نشان‌دهنده سیاست حرکت به سمت انرژی هسته‌ای در منطقه می‌باشد.

جدول۱. نیروگاه‌های هسته‌ای امارات متحده عربی

در یادداشت بعد به بررسی وضعیت فعلی و آینده انرژی هسته‌ای در کشورهای ترکیه، عربستان، مصر، ارمنستان و پاکستان پرداخته خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *