مطالعه تطبیقی بهره وری انرژی بخش ساختمان در بریتانیا

در این گزارش ابتدا ملاک‌های انتخاب بریتانا به عنوان کشور مورد مطالعه اشاره گردید که در طی این امر گزارش بهره‌‌وری انرژی کشورهای بزرگ مصرف کننده انرژی منتشر شده توسط ACEEE مورد بررسی قرار گرفت که در مجموع کشور بریتانیا در اختلاف ناچیز نسبت به کشورهای بالاتر از خود در جایگاه سوم قرار گرفت. 

پس از این موضوع و تعیین بریتانیا به عنوان کشور مورد نظر جهت انجام مطالعه و بررسی، وضعیت تولید و مصرف انرژی در این کشور مورد تحلیل ارزیابی قرار گرفت. در نتیجه انجام این ارزیابی‌ها مشخص گردید که سیر مصرف انرژی در این کشور همواره نزولی بوده‌است که از مهمترین دلایل این موضوع (طبق گزارش ACEEE ) می‌توان به فعالیت این کشور در حوزه بهره‌وری انرژی و افزایش این موضوع در سطح کشور اشاره‌کرد. 

طرح‌های اجرا شده در زمینه بهر‌ه‌وری انرژی بریتانیا در بخش بعدی گزارش مورد بررسی قرار گرفت. در این فصل ذکر گردید که طرح‌های اجرایی بهره‌وری انرژی در این کشور باتوجه به حوزه‌ای که مورد هدف قرار می‌دهند، به دو دسته تقسیم ‌می‌شوند:

  • طرح‌های اجرایی گروه توزیع‌کنندگان
  • طرح‌های اجرایی گروه مصرف کنندگان

در ادامه فصل، طرح‌های اجرایی در هر گروه بررسی گردید و در هر گروه یک طرح مورد بررسی و تحلیل دقیق‌تر قرار گرفت. 

باتوجه به طرح‌های معرفی شده در گزارش و همچنین طرح مطرح شده در جلسات ارائه حضوری، تعداد قابل توجهی از طرح‌ها قابلیت بومی سازی و سپس پیاده‌سازی را در کشور ایران دارند. به عنوان مثال:

  • طرح محاسبه هوشمند صورت حساب (Smart Metering) 
  • طرح استاندارد حداقل عملکرد انرژی (MEPS)
  • طرح تخفیف مالیاتی

اما باتوجه به وجود قوانین و مقررات ساختمان سازی و استانداردهای تعیین شده در این حوزه و همچنین وجود زیرساخت‌های اولیه نظارتی برای این امر، طرح برچسب انرژی ساختمان (EPC) می‌تواند بهترین گزینه جهت پیاده‌سازی در کشور باشد.

در صورت پیاده‌سازی این طرح و تعیین و تدقیق مکانیزم‌های نظارتی بر اجرای آن، وضعیت فعلی ساختمان‌های کشور در امر عملکرد و بهره‌وری انرژی شفاف می‌شود و آمارهای نگران کننده این موضوع منتشر می‌شود. پس از آن می‌توان انتظار داشت که با افزایش مطالبه‌گری نسبت به بهبود این امر، شاهد ارتقا سطح عملکرد و بهره‌وری انرژی در ساختمان‌های کشور باشیم.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *