طرح تعویض یخچال های فرسوده

چکیده گزارش

با توجه به سهم ۱۰ درصدی یخچال و فریزر خانگی از مصرف برق کشور، تعویض یخچال‌های فرسوده با یخچال‌های نو کم‌مصرف می‌تواند نقش به سزایی در کاهش مصرف انرژی کشور داشته باشد که این امر می تواند صرفه جویی قابل توجهی در یارانه پرداختی دولت داشته باشد.

در طرح پیشنهادی اندیشکده سیاست گذاری صنعتی امیرکبیر، با بهره گیری از سرمایه بانک ها نیاز به منابع بودجه ای دولت که از دلایل اصلی شکست طرح های سابق بوده از میان رفته است و بانک نیز با توجه به سود در نظر گرفته انگیزه کافی برای مشارکت خواهد داشت. از سوی دیگر  بیش ترین سود را دولت به دلیل صرفه جویی یارانه پرداختی در سال های متوالی آینده خواهد داشت.

در این طرح یخچال‌های فرسوده با سن بالاتر از ۱۰ سال از مردم تحویل گرفته می‌شود و با یخچال نو کم‌مصرف (برچسب انرژی A) از  شرکت های برگزیده داخلی تعویض شده و هزینه آن به صورت اقساط قرض الحسنه توسط خریدار پرداخت می شود.

منابع طرح از محل سرمایه بانک ها، تخفیف قیمت محصول شرکت، بازپرداخت یارانه صرفه جویی شده در یک سال طبق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، تامین می شود که با محاسبات دقیق بر اساس قیمت برق صادراتی دیده شده است.

ازاین‌رو تمامی ذی‌نفعان مربوطه منتفع خواهند گردید و علاوه بر آن‌که شاهد کاهش جدی هزینه‌های دولت خواهیم بود، گام بزرگی در حل یکی از اصلی‌ترین مسائل صنعت لوازم‌خانگی یعنی کمبود تقاضا برداشته خواهد شد و رفاه و معیشت مردم نیز بهبود خواهد یافت. از سویی دیگر اجرای این طرح در سطح وسیع، صرفه‌جویی جدی در مصرف منابع خدادادی انرژی کشور را در پی خواهد داشت و امکان تخصیص این منابع برای فعالیت‌هایی با ارزش افزوده بسیار بالاتر را فراهم خواهد آورد.